SON

Cara Membuat Konektor Hijab Rajut Pengait Masker | Crochet Tutorial

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, Dekoratif Aksesuarlar, El Yapımı Hobiler, Kendin Yap DIY Projeleri, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Cara Merenda Rajutan Taplak Meja Dengan Mudah | Tip & Teknik Merenda

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Kendin Yap DIY Projeleri, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Minion Figürlü El Örgü Küçük Cüzdan El Çantası

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Bebek Örgü Modelleri ve Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Dibi Yanmış Tencere Tava Cezve Nasıl Temizlenir

Bu haber 27 Ekim 2016 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hayatımıza mutfaklarımıza son zamanlarda çelik, teflon , seramik , düdüklü, emaye gibi çeşitli adalarla tencereler ve tavalar  farklı modelleri , desenleri, renkleri ve şekilleri ile girdi.

Bu tencereler ve tavaların içlerini yemeklerimiz dolduruyor.  Fakat mutfakta yemek yaparken bazen bir anlık dalgınlık sonucu çelik, teflon , düdüklü tava veya tencerelerin içindeki yemeyi unutup kararmasına neden oluyoruz. Tencerenin dibinin tutmasını kararmasını sağlıyoruz.

Özellikle içinde süt pişirdiğimiz çelik tencereler ve cezveler bizi çok zorlar. Süt taşar ve tencere cezve etrafını sarar, kaplar, karartır. Fırının üstünü temizliğini unutursun o an. Cezve yanığı cezvede ki süt yanığı nasıl temizlenir gibi sorular aklınızda uçuşur.

Böyle bir durum hepinizin başına en az bir kere gelmiştir. Tencereyi ocağa koyarsın ve sanki hiç koymamış gibi hayatına kaldığı yerden devam edersin. Tencere aklına geldiğinde ya da yanık kokusunu hissetmeye başladığında iş işten çoktan geçmiş, tencerenin dibi kararmıştır, dışı ve altı yanmıştır.

İstemeden yapılan bu tencere yanıkları için bir yandan kendinizi suçlarken bir yandan da saatlerce tencere ovalamanıza gerek yok. Kolayca çıkarabilirsiniz tencerenin dibindeki yanıkları.

 

dibi-yanmis-tencere-tava-nasil-temizlenir

Evde yapacağınız doğal temizlik malzemeleri ile

İhtiyacınız olan malzemeler şöyle;

1 su bardağı su,

1 su bardağı sirke,

1 yemek kaşığı karbonat.

Yanan Tencere Nasıl Temizlenir

Öncelikle tencerenizdeki yanık yemek ve yağdan kurtulun. Ardından içine 1 su bardağı su koyup ocakta kaynatın. Tencereyi ocaktan alıp sirkeyi ekleyin. Ardından karbonatı ekleyip çok az karıştırın. Su köpürüp yanıkları sökmeye başlamış olmalı. Bu şekilde tencereyi 1 saat bekletin. Ardından normal şekilde yıkayın.

Eğer çıkmayan inatçı lekeler varsa su+karbonattan oluşan bir macun yapıp lekelerin üzerine sürün ve 1-2 saat bekletip ardından yıkayın.