SON

салаты на новый год 2018 – 2019

Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

サラダ チキン 作り方

Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

NEW YEAR SALADS

Burada Herşey Var

Göz Yanıltmacalı Elma Etiket Fiyatı

Bu haber 08 Ekim 2013 - 19:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

Sebze ve meyve satılan pazarlara gitmeyi seviyor musunuz arkadaşlar. Ben çok seviyorum.  Pazar arabamı alıp doğru semt pazarının yolunu tutuyorum. Birbirinden güzel, taze sebzeler ve meyvelerle dolu pazarda gezmeyi seviyorum. Bir terapi gibi pazar yerleri.

Malını satmak için uğraşan ve bu uğurda avazı çıktığı kadar müşteri arayan , malını öven pazarcıları seviyorum. Her türlü ses birbirine karışıyor. Bir karmaşa , bir hengame içinde pazarlar.

Evet arkadaşlar bugünde pazara gittim. Ufak tefek alışveriş yapayım diye. Aslında amacım elma , mandalina almaktı. Lakin pazara girince insan kendini kaybediyor.

Aaa şuda lazım olur alayım, buda lazım olur alayım, şuna ihiyacım vardı derken taşınamayacak kadar ağır pazar poşetleriyle sallana  sallana , taşlı yollarda yalpalana yalpalana, bir köşede  torbaları taşıyan kollarımızı ve parmak uçlarımızı dinlendirmek için küçük bir dinlenme molası vererek torbaları yere bırakarak dinlenerek evimizin yolunu tutuyoruz.

Arkadaşlar pazarcıları seviyorum demiştim ya ! Bazı pazarcıları seviyorum artık.  Şu pazarcıların bazıları o kadar uyanık ki , sattığı malının etiketini öyle güzel kamufule ediyor ki işte onları anlamak çok zor. 

İşte arkadaşlar 2 kilo elma alacaktım . Bir elma tezgahına uğradım . Elmanın etiketinde 1 kilo 1 lira yazıyordu. Yazıyordu da kocaman rakamla 1 lira yazıyor, yanında minicik bir yazıyla 50 kuruş daha yazıyormuş. Sonradan fark ettim.

  ( Gözlerimde bozuk değil di, gözlükte takmıyordum. Yani sağlam gözlerim vardı.  Ben bu yazıyı fart edemiyorken, acaba yaşlı insanlarımız, okuma yazma bilmeyen sadece rakamları tanıyan insanlarımızı düşündüm.)

Derken adama evet yazıyor muş diyorum. Çünkü o 50 kuruş yazısını fark etmedim bile. Çünkü fark edilebilecek kadar büyük değildi.  Neyse  pazarcıya 2 lira para uzattım. Derken pazarcıdan bir ses ” abla 1 lira daha verecen dedi ” Neden ki  elmanın kilosu 1 lira değil mi ki ” dedim . Aynen sert bir cevap  geldi” Yok abla ne 1 lirası 1,50 lira , görmüyor musun yazıyı dedi.

Dedi ama beni kızdırmıştı. Uzun zamandırda bu kadar sinirlenmemiştim. Sinirden ve haksızlık yapıldığından dolayı elmaları adama geri verdim. Paramı geri aldım. Öyle müşteri kandırmak, aldatmak , göz yanılgısı yapmak yok arkadaşlar. Zorlu hayat koşullarında üç  kuruş kenara ayırıp, daha ucuz birşeyler almak isteyipte pazara gelenleri düşündüm. İçinizden bazıları işte o sizler üç beş kuruş kazanacaksınız diye insanları aldatmayın.

 

Biliyorsunuz arkadaşlar pazarcıların teraziyle arası çok iyidir. Hele ki bazı pazarcıların el çabukluğu beni mest ediyor.  O ne jet hızı kardeşim. Malı teraziye koymasıyla , kilosunu ölçmesi ve sana geri vermesi şipşak anlayamazsın.

O kadar hızlılar ki. Dur eksik tarttın dersin. Cevap ve surat off çok fena…İşte öyle bir pazarcıya daha rastladım. Nar almak istedim. 1 kilo dedim. Nar’ı teraziye poşetle birlikte koydu ve hemen geri çekti ve  torbayı bana uzattı.

Dur abi ya ! terazi 750 gram gösteriyor dedim. Dedim ama adam neredeyse sanki ben haksız mışım gibi bir tavırla , tekrardan tarttı .

Benim bu durumdan, el çabukluğundan haberdar olduğum için kızgın bir şekilde 1 tane daha nar ekleyerek uzattı. Bu kez yanılmadım, aldanmadım.

Ya arkadaşlar pazarda işte böyle detaylarda dikkat çekiyor. Oluyor be arkadaşlar, şu hayatta böyle ilginç şeylerde oluyor.

 

Neyse kendi kendime söylenerek evime geldim. Ve bu yazımı fotoğrafladığım elma etiket fiyatıyla sizlerle paylaşmak istedim. Siz siz olun böyle yerlerden alışveriş yaparken dikkatli olun.  Sorun; sormadan almayın, aman başınızı bir saniyeliğinide olsa yan tarafa çevirmeyin. Gözünüz terazide olsun. Ve ne olursa olsun pazarı;  bir kuruş hak yiyeceğim diye korkan , bu da benden olsun diyen pazarcıları ve helal et diyen insanları seviyorum.