Güzel Bir Kek Yapmanın Kabartmanın Püf Noktaları

Güzel Bir Kek Yapmanın Kabartmanın Püf Noktaları
Sponsorlu Bağlantılar:

Kek çocukların ve gün yapan kadınların; annelerimizin evde hangi malzeme varsa yaptıkları en popüler, en güzel tatlı hamur işi yiyeceklerinden biridir. Özellikle sadesi, kakaolu ve kuru üzümlüsü en sevileni ve yapılanıdır. Küçük kız çocuklarının ilk olarak mutfakla haşır neşir olmalarında kek yapma büyük önem taşır.

Basit malzemeler ile çeşit çeşit kekler yapılabildiğinden kek yapımı da oldukça kolay ve renklidir. Ancak iyi bir kekin de belli özellikleri taşıması gerekmektedir. Kekin tadının yanı sıra iyice kabarmış olması da lezzetine etki etmektedir.

MALZEMELERİN SICAKLIĞINA DİKKAT EDİN:

Kekin kabarması için öncelikle seçilen malzemelerin her birinin oda sıcaklığında olması gerekir. Özellikle sıvı malzemeleri dolaptan çıkararak olduğu gibi kullanırsanız kekin kabarma oranı da düşecektir. Eğer yumurtayı oda sıcaklığında kullanıyorsanız mutlaka yağı veya sütü de bu ayarda kullanmalısınız. Bu şekilde kekiniz kabarık ve yumuşak olacaktır.

ŞEKER VE YUMURTAYI ÇOK İYİ ÇIRPIN :

Kek nasıl kabartılır sorusunun yanıtları arasında belki de en önemli olanı yumurta ve şekerin iyice çırpılmasıdır. Bu işlem sırasında şeker tamamen yumurtanın içinde erimeli ve karışım kremamsı bir kıvam almalıdır. Bunun içinde elde çırpmak yerine elektrikli bir çırpıcıdan yardım almak faydalı olabilir. Kekin kabarması için önce düşük sonra yüksek ayarda doğru kıvama gelene dek yumurta ve şekeri çırpmalısınız.

KURU MALZEMELERİ HAVALANDIRIN :

Güzel bir kek yapabilmek için gereken bir diğer etken ise kuru malzemelerin elekten geçirilmesidir. Bu kek nasıl kabartılır sorusunun en kesin yanıtlarından biridir. Kuru yani un, kabartma tozu ve kakao gibi malzemeleri eleyerek içindeki hava miktarını artırırsınız. Bu şekilde kek hamurunda da ekstradan hava kabarcıkları oluşur ve iyice kabarır.

KURU MALZEMELERDEN SONRA KEKİ ÇIRPMAYIN :

Bir kekin kabarması için içindeki havanın kesinlikle sönmemesi gerekir. Kuru malzemelerin eklenmesinin ardından keki çırpmak kabarma olayının gerçekleşmesini zorlaştıracaktır.

KEKİ PİŞİRİRKEN  ACELE ETMEYİN :

Kek nasıl kabartılır denildiğinde akla gelen bir diğer konu ise pişirme sürecidir. Kekin iyice kabarabilmesi için fırın mutlaka iyice ısıtılmalıdır. Ayrıca pişirme esnasında kek iyice oturmadan fırının kapağının açılması da kekin sönmesine neden olacaktır. Bu nedenle doğru pişirme süresini bulun ve bu süre tamamlanmadan fırının kapağını kesinlikle açmayın. Bu şekilde kabarmış ve lezzetli kekler yapabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ