SON

Tığ İşi Kordon Yapımı | Cordón de zapato redondo tejido a crochet

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Bebek Örgü Modelleri ve Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Tunus İşi Örgü Tekniği | Tunisian Crochet Lace Stitch

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Bebek Örgü Modelleri ve Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Kendin Yap DIY Projeleri, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Ajurlu Çapraz Baklava Dilimi Örgü Modeli YAPILIŞI | Çok Kolay Şiş El Örgüsü Örneği

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Bebek Örgü Modelleri ve Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Kendin Yap DIY Projeleri, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

Mosaic Crochet Patterns

Burada Herşey Var

MAYDANOZU DEREOTUNU UZUN SÜRE SAKLAMAK NASIL SAKLANIR

Bu haber 30 Ekim 2017 - 19:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YIKANMIŞ MAYDANOZ – DEREOTU GİBİ TAZE YEŞİLLİK SAKLAMA YÖNTEMLERİ

MAYDANOZ, DEREOTU, ROKA GİBİ YEŞİLLİKLER BUZDOLABINDA BOZULMADAN NASIL SAKLANIR

Artık ihtiyacınız olduğu zaman pörsümüş, sararmış yeşillikler görmeye son verebilirsiniz.

Maydanoz, dereotu, nane, roka gibi yeşil otları buzdolabında uzun süre bozulmadan saklamak mümkün. Üstelik çok kolay ve son derece etkili bir yöntemle. Bu yeşil otlar taze olarak buzdolabında birkaç hafta bozulmadan dayanıyor. Peki bu yeşillikleri buzdolabında bozulmadan saklamanın püf noktası nedir?

Yeşilliğin saplarını biraz kesip bağını çözün. Yıkamadan dağınık bir şekilde kağıt havlunun veya bir bezin üzerine mümkün olduğu kadar yayarak açın. Birkaç saat yaprakların üzerindeki fazla suyu kuruyana kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra bu yeşillikleri elinizle gevşek bir demet yapın. Bir kavanoza sapları aşağıda kalacak şekilde yerleştirin ve kavanozun kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın.
maydonozun sararmaması için ne yapılmalıkavanozda maydanoz saklamayeşillikler nasıl muhafaza edilir

Kullanacağınız zaman gerektiği kadar yeşilliği çıkarıp yıkayın. Kavanozu tekrar buzdolabına yerleştirin. Yeşilliklerin uzun süre bozulmadan dayandığını göreceksiniz. Sadece böylesine pratik bir yöntemi uygulayarak bozulan ve çöpe atılan yeşilliklere, bir anlamda da israfa son vermiş olacaksınız.

Maydanoz ve dereotu alındığından sonraki saklama süreci fazla uzun olmayabiliyor. Ya çürüyor ya da sararmaya başlıyor. Bazen bir tutam bazen de daha çok kullandığımız zamanlar oluyor. Bu yazımızda daha uzun muhafaza edebileceğimiz bazı yöntemleri paylaşacağız.

Maydanoz dereotu gibi yeşillikleri uzun süreli saklayabilmek için, pazardan alıp eve geldiğinizde hemen buzdolabına koymayıp, yıkayarak bakterilerin yok olmasını sağlıyoruz.

Yeşillikleri yıkadıktan sonra kuralayabildiğimiz kadar güzelce kuruluyoruz. Çünkü aşırı ıslaklıkta çürümeyi hızlandırmaktadır.

Fazladan güneş ışığı ve oksijen, aşırı nem ve sıcaklığa maruz kalan yeşillikler de hızlı bir şekilde bozulur. İşte bu yüzden yıkayıp kuruttuktan sonra, hava almayan bir kaba koyup, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra yeşillikleri olduğundan daha fazla muhafaza etmek için, birebir uygulanabilecek bir yöntemi size anlatalım. Muhafaza edeceğiniz yeşilliği bir çay bardağının içine (çiçek gibi) sap kısımlarından suya koyuyoruz. Sonraki aşamada bir cam kavanozun kapağına bardağı oturtuyoruz. Son aşamada kavanozu ters çevirip yeşilliklerin yapraklarını içine alıyoruz ve kavanozun kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde buzdolabına koyup çok uzun süre tazeliğini korumuş yeşilliklere sahip olabilirsiniz.