SON

ÇİÇEK MOTİFLİ DANTEL VİTRİN TAKIMI ÖRNEKLERİ

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler, Yaratıcı İlginç Fikirler ve El Becerileri

YENİ MODEL HAVLU KENARI ÖRNEKLERİ

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler

GÖZÜMÜZÜ GÖNLÜMÜZÜ AÇAN TIĞ İŞİ EL ÖRGÜ MODELLERİ

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Bebek Örgü Modelleri ve Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler

ÇITI PITI İĞNE OYASI MODELLERİ ÇEYİZLİK OYALAR

Bayan Örgü Modelleri Anlatımlı Yapılışları, Burada Herşey Var, El Yapımı Hobiler

Pembe Renkli Çiçek Motifi Süslü Yelek Ördüm

Bu haber 20 Kasım 2014 - 8:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Şu anda annesinin karnında 4 aylık olan bir kız bebeğine Deniz Teyzesinin hediyesi olarak örüldü bu pembe çiçekli yelek.  

Daha adı bile belli değil. Soranlara bu aralar ” kız bebek” Biz ise ona   “meleğim “diyoruz . Kendisine örüldüğünden daha haberi bile yok. Nice cicili bicili yelekler örüldü kendisine. Buda onlardan bir tanesi. Diğer yelekleri gibi 5 ay sonrasında dünyaya merhaba dediğinde güle güle giyecek inşallah..

Evet arkadaşlar ! elimden geldiği kadarıyla ördüğüm bu yeleğin tarifini dilim döndüğünce paylaşmak istedim sizlerle. 

Yapılışını anlatmaya gelirsem şöyle başlayabilirim.

Ön ve arka olarak pembe renkli 3 örgü parçası şeklinde ayrı tek tek ördüm.

Sağ ve sol yelek ön kısımı için

Şişe 36 ilmek attım. Ve 4 sıra haroşa örgü ördüm. Yelek sağ parçası için

Sonra yelek düğme yeri için 6 sıra haroşa (ters) örgüsünü uyguladım. Geri kalan 30 ilmekleri düz ( yüz )  örgü ile ördüm.  Koltuk kesimine kadar bu şekilde devam ettim . ( bebeğinizin beden ölçüsünü hesap ederek bu boyutu ayarlayabilirsiniz ) ( iki kere düğme delik yeri için ilik yeri açtım.

Sonra koltuk altı kesimi için 4 ilmek eksilttim. ( Şişte 26 ilmeğimiz kaldı )

4 ilmek haroşa ( ters örgü) örüp, düz örgüye geçtim.

Yelek düğme yerinden ilikleme başlangıç yerinden itibaren her iki sıra gidip gelişinde 1 ilmek eksilterek omuza kadar yeleğin ön kısmının açık yakalı verev bir şekil alması için örmeye devam ettim. ( 7 ilmek eksilttim)

Omuza yaklaştığımda 19 ilmek sayısıyla tüm ilmekleri ördüm ve 13 ilmeği kestim.

 yelek düğme yerinde bulunan 6 ilmeği haroşa örüp yeleğin arka ense kısmı için örmeye devam ettim. İstenilen boyuta geldiğin bu 6 ilmeğide kestim.

Sol parçası için yine aynı ilmek sayısı ve örgü tekniğiyle örmeye devam ettim. 19 ilmek sayısıyla kapattım.

Yelek arka parçasını örmeye 60 ilmek sayısıyla başladım. 4 sıra haroşa örgüsü ördüm ve düz örgü tekniğine geçtim. Koltuk kesimine kadar bu şekilde düz örgüyle ördüm.

Koltuk kesimi için şişteki başlangıç ve sonda yer alan ilk 4 ilmeği kapattım. Toplam 8 ilmek kapatmış oldum. 60-8 = şişte 52  ilmeğimiz kaldı.

Bu 52 ilmeğin ilk 4 ünü haroşa, 44 ilmek sayısını düz örgü, son 4 ilmeği haroşa örgü örüp yeleğin arka ense kısmına gelinceye kadar örmeye devam ettim.

Yalnızca bu nokta yeleğin ense kısmı daha toplu dursun diye son ilmekleri kapatacağım son birkaç sıraya kadar baştaki 19 ilmeği ördüm, ortadaki 14 ilmeği kapattım, sondaki 19 ilmeği bir iki sıra örüp yelek omuzu için ayrı ayrı örüp  kestim.

Yeleğin bütün parçalarını tersten diktim. Ördekli düğmeler diktim.

Baktım gözüme çok sade , düz bir yelek modeli geldi. Turkuaz yeşili ve beyaz renkli artık iplerim vardı ; hemen tığla küçük birer çiçek motifi yaptım ve yeleğin ön kısmını süslemek için diktim.

Ya arkadaşlar ! anlatmakla , daha doğrusu yazmakla çıkarabilir misiniz bilmiyorum ama bu şekilde anlatmayı tercih ettim. Konuşur gibi . Herkesin örgü anlatma tekniği, üslubu farklıdır , bu da benden olsun. 

 

 

pembe renkli cicek motifi suslu yelek ordum (1)

1